Kiedy prawo wymaga stosowania separatorów wody deszczowej?

Utworzono: 10/26/2023

Wprowadzanie ścieków, zarówno deszczowych jak i przemysłowych, do środowiska naturalnego może stwarzać znaczne zagrożenie dla wód powierzchniowych i gruntowych. Dlatego istotne jest, aby stosować odpowiednie procedury i technologie, które pomagają w separacji zanieczyszczeń, zwłaszcza substancji ropopochodnych, z tych wód. Rozporządzenie z 2019 roku w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków wprowadzania ścieków do wód lub ziemi jest kluczowym dokumentem, który określa wytyczne dotyczące separacji zawiesin i substancji ropopochodnych z wód opadowych i ścieków z wykorzystaniem separatorów koalescencyjnych.

Rozporządzenie z 2019 roku zawiera ważne wytyczne dotyczące separacji zawiesin i substancji ropopochodnych w wodach opadowych oraz ściekach z obszarów zanieczyszczonych. Zgodnie z tym rozporządzeniem:

  • Wody opadowe lub roztopowe, pochodzące z obszarów szczelnych (takie jak tereny przemysłowe, składowiska, bazy transportowe, porty, lotniska, miasta, drogi kategorii krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej klasy G oraz parkingi o powierzchni powyżej 0,1 ha), w ilości wynikającej z opadów o natężeniu co najmniej 15 litrów na sekundę na 1 ha, mogą być wprowadzane do wód lub urządzeń wodnych.
  • Woda opadowa lub roztopowa z obiektów magazynowania i dystrybucji paliw może być wprowadzana do wód lub urządzeń wodnych w ilości wynikającej z opadów o częstości występowania raz w roku i czasie trwania 15 minut, ale nie mniej niż ilość wynikająca z opadów o natężeniu 77 litrów na sekundę na 1 ha. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej zasady, określone w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. dotyczącej Prawa wodnego.
  • Wody opadowe i roztopowe, które są wprowadzane do wód lub urządzeń wodnych z obszarów szczelnych, nie mogą zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesiny ogólnej oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych.

Dodatkowe przepisy dotyczące podczyszczania ścieków przemysłowych regulowane są w rozporządzeniu dotyczącym obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. W przypadku ścieków przemysłowych, maksymalne dopuszczalne ilości węglowodorów ropopochodnych wynoszą mniej niż 15 mg/dm³ w odprowadzanych ściekach.

Te wytyczne i przepisy mają na celu kontrolowanie i minimalizację zanieczyszczeń zawartych w wodach opadowych i ściekach pochodzących z obszarów o potencjalnie wysokim poziomie zanieczyszczeń, takich jak tereny przemysłowe i obszary magazynowania paliw, w celu ochrony środowiska wodnego.

Przejdź do ► Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Inne wpisy

Rodzaje separatorów substancji ropopochodnych

Rodzaje separatorów substancji ropopochodnych

Separatory substancji ropopochodnych to kluczowe urządzenia służące do oczyszczania wód opadowych i ścieków technologicznych z niebezpiecznych substancji ropopochodnych, takich jak oleje i paliwa. W zależności od rodzaju zlewni, warunków pracy urządzenia oraz...

Separatory substancji ropopochodnych – drogi publiczne

Separatory substancji ropopochodnych – drogi publiczne

W ostatnich latach w Polsce zauważa się znaczący postęp w technologii systemów odwadniania dróg oraz metod ochrony środowiska gruntowo-wodnego. Na krajowym rynku istnieje wiele firm, które oferują kompleksowe rozwiązania w tym obszarze. Wybór odpowiedniego sposobu...